You are currently viewing Armatura sanitarna – baterie mechaniczne (PN10) – ocena wg normy PN-EN 817:2008

Armatura sanitarna – baterie mechaniczne (PN10) – ocena wg normy PN-EN 817:2008

Ocena wg normy PN-EN 817:2008 – zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym jednego z wyrobów budowlanych, jakim jest armatura sanitarna oraz jej ocenie wg normy PN-EN 817:2008. Na co należy zwrócić uwagę?

Zamierzone zastosowanie / zakres stosowania normy PN-EN 817:2008

Norma 817:2008 odnosi się do mechanicznych zaworów mieszających PN10 (baterii mechanicznych) do stosowania z urządzeniami sanitarnymi (wannami, umywalkami, bidetami, prysznicami i zlewami) instalowanymi w szatniach, łazienkach lub kuchniach.

Norma ta nie jest zharmonizowana (na dzień pisania niniejszego artykułu), a więc odnosimy się w tym przypadku do przepisów krajowych (Ustawy o wyrobach budowlanych i Rozporządzenia w sprawie deklarowania właściwości użytkowych i sposobów znakowania ich znakiem B) i znakujemy te wyroby znakiem B oraz wystawiamy Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych.

System oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych

Baterie mechaniczne sklasyfikowane są w systemie oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych 4. Oznacza to, że Producent powinien:

  1. Wykonać badania typu dla określonych przez niego typów i/lub typoszeregów; badania mogą być wykonane samodzielnie (jeżeli Producent dysponuje własnym zapleczem laboratoryjnym) lub na jego zlecenie. Istotne jest to, że procedury badacze (aparatura, sposób wykonania badań i kryteria oceny) przywołane są w w/w normie.
  2. Wdrożyć i utrzymać system Zakładowej Kontroli Produkcji. W przypadku, gdy Producent posiada wdrożony jakikolwiek system jakości (np. ISO 9001), który zwiera istotne elementy systemu ZKP i spełnia wymagania normy wyrobu, taki system może stanowić Zakładową Kontrolę Produkcji Producenta.
  3. Opracować plan kontroli i badań bieżących i realizować go dla typów i/lub typoszeregów wyrobu. W przypadku, gdy nie ma dokładnych częstotliwości badań wskazanych w normie wyrobu, warto wyjść od zdefiniowania partii produkcyjnej i wokół niej zbudować plan badań.
ocena wg normy PN-EN 817:2008

Budowa systemu ZKP w przypadku, gdy nie ma wymagań dla Producenta przedstawionych w normie dla wyrobu

Nawet, gdy nie ma dokładnych wymagań w dokumencie odniesienia dot. budowy systemu ZKP, nie zwalnia to Producenta z obowiązku prawnego. Warto w takich przypadkach odnieść się do tzw. dobrej praktyki, wytycznych jednostek certyfikujących wyroby i normy ISO 9001. System ZKP nie musi być rozbudowany, powinien jednak spełniać wymagania m.in.: identyfikowalność (zdolność do prześledzenia historii wyrobu), identyfikacja, określenie ram funkcjonowania dla danego zakresu (w formie instrukcji i/lub procedur) oraz budowa i realizacja planów badań. W tym zakresie proponujemy:

szkolenie z zakresu ZKP, budowa kompatybilnego systemu

opracowanie i wdrożenie systemu ZKP

konsultacje w ramach budowy Zakładowej Kontroli Produkcji

Właściwości użytkowe, które możemy deklarować zgodnie z normą PN-EN 817:2008:

Norma dla baterii mechanicznych przewiduje następujące właściwości użytkowe:

  • charakterystyka wymiarowa (p.6 normy); w punkcie tym dokładnie rozpisano możliwości połączeń z wężami przyłączeniowymi czy też złączkami (w tym mimośrodowymi) oraz możliwości / ilości wylotów i wymiarów montażowych;
  • charakterystyka szczelności wraz z określeniem procedury wykonania badania (p.8 normy);
  • odporność / wytrzymałość na ciśnienie (p.9 normy);
  • charakterystyki hydrauliczne takie jak natężenie przepływu, czułość (p. 10 normy).

Istotne informacje zawarte w normie:

  • Oznakowanie mechanicznych zaworów mieszających – powinno być czytelne i trwałe; korpus lub uchwyt należy oznakować nazwą lub danymi identyfikacyjnymi producenta. Zasady i przykłady oznakowania zawarto w p. 4.1 normy,
  • Opis procedur badawczych do poszczególnych zasadniczych charakterystyk (od p.8 normy) przewidzianych dla wyrobu, zgodnie z w/w normą.

Ocena wg normy PN-EN 817:2008 – czego nie obejmuje norma?

Norma ta zakresem nie obejmuje: węży przyłączeniowych i złączek (prostych i mimośrodowych), które często są sprzedawane w jednym kartonie (komplecie). Dla tych wyrobów opracowano inne dokumenty odniesienia.

Zapraszamy do kontaktu firmy, które potrzebują wsparcia przy legalnym wprowadzeniu do obrotu armatury sanitarnej i wyrobów do wyposażenia łazienek. Doradzamy również w kwestiach dokumentacji i wymagań (w ramach naszej oferty) dla podmiotów sprowadzających w/w wyroby spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Podziel się treścią: