Zastosowanie mieszanek kruszyw w budownictwie:
Kruszywa do mieszanek niezwiązanych i związanych hydraulicznie wg PN-EN 13242 to nic innego jak materiał powstały w wyniku przekruszenia surowca naturalnego, wytworzony sztucznie, pozyskany z recyklingu (destrukt betonowy i asfaltowy) lub ich połączenie. Znajdują one głównie zastosowanie w budownictwie drogowym jako ulepszone podłoże, podbudowy oraz nawierzchnie. Skład mieszanek definiują specyfikacje techniczne oraz Wymagania Techniczne (WT).
Norma PN-EN 13242 określa badania, którym należy poddać kruszywo w celu określenia przydatności takiej mieszanki do wbudowania oraz jej trwałości, a także ustala kategorie opisujące daną cechę geometryczną, fizyczną lub chemiczną. Kategoriami tymi określa się gotowy produkt, a ich ustalenie jest niezbędne do wprowadzenia go na rynek oraz oznakowanie znakiem CE. Aby tego dokonać należy przestrzegać pewnych zasad oraz procedur, wprowadzanych przez Zakładową Kontrolę Produkcji (ZKP). Wdrążenie jej systemu pozwala na zapewnienie przez producenta, że produkowana mieszanka spełnia deklarowane przez niego właściwości użytkowe.
Zasady ZKP
Aby w pełni wdrożyć system ZKP należy wprowadzić i dostosować określone zasady i procedury. W pierwszej kolejności, koniecznym jest jednak określenie rodzaju systemu w jakim ZKP ma funkcjonować. Wyróżnia się systemy 4 oraz 2+, które mają zastosowanie do produkcji kruszyw. Pierwszy z nich, wymaga prowadzenia ZKP, określenia typu kruszywa oraz przeprowadzenia oceny właściwości użytkowych wyrobu na podstawie badań typu, obliczeń, tabelarycznych wartości lub opisowej dokumentacji. System 2+ z kolei, dodaje do tego również badania bieżące na próbkach pobranych przez producenta w zakładzie produkcyjnym oraz nadzór nad zakładem pracy oraz ZKP przez zewnętrzną jednostkę notyfikowaną.
Procedury, które należy wprowadzić do poprawnego działania ZKP określa norma PN-EN 13242. Należą do nich, m.in.:
- prowadzenie dokumentacji oraz stały nad nią nadzór,
- zarządzanie produkcją,
- kontrola surowca i dokumentacja związana z jego rodzajem, pochodzeniem oraz obecności substancji niebezpiecznych,
- częstotliwość i miejsce kontroli, pobierania próbek i badań.
Badania typu oraz badania bieżące
Aby określić wymagane właściwości użytkowe kruszywa, przeprowadzić należy wstępne badania typu, określone przez normę PN-EN 13242. Obejmują one wszystkie wyszczególnione w niej badania. Badania bieżące natomiast mają na celu kontrolę nad stałością jakości produktu. Ich zakres obejmuje jedynie wybrane badania.
Różni się również częstotliwość wykonania danych badań. Badania typu wykonuje się raz na kilka lat, natomiast badania bieżące, z częstotliwością ustaloną w planie kontroli i badań.
Plan ten zawiera również wytyczne dla badań i kontroli mieszanek z recyklingu, tj. powstałych w wyniku rozdrabniania gruzu porozbiórkowego.
Nasze doradztwo oraz pomoc jaką oferujemy daje gwarancje wprowadzenia omawianych zasad i procedur w sposób indywidualnie dobrany do każdego zakładu produkcyjnego. Zapraszamy do kontaktu!