You are currently viewing Jak zbudować system ZKP w przypadku, gdy nie ma wymagań w dokumentacji odniesienia?

Jak zbudować system ZKP w przypadku, gdy nie ma wymagań w dokumentacji odniesienia?

Każdy podmiot, który wprowadza wyrób budowlany do obrotu ma obowiązek opracowania systemu Zakładowej Kontroli Produkcji. ZKP wdraża się dla wszystkich wyrobów budowlanych niezależnie od systemu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, które są wymienione w Rozporządzeniu w sprawie deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych i sposobów znakowania ich znakiem budowlanym (poz. 1966) .

Wytyczne do ZKP zgodnie z nieaktualną już Dyrektywą Budowlaną i zharmonizowanymi z nią dokumentami odniesienia

Wcześniej, dokumenty odniesienia, które były zharmonizowane z nieaktualną już Dyrektywą budowlaną, posiadały wiele wytycznych do budowy systemu ZKP. Dawały one punkt zaczepienia do budowy systemu oraz wskazywały jakiekolwiek ramy, w których należy się poruszać; były to m.in.:

  • wylistowane procedury,
  • tabelaryczne częstotliwości badań typu czy też bieżących,
  • specyficzne wymagania dla Producentów w kontekście danych wyrobów,
  • wzory oznakowania pełnego i skróconego wraz z dokładnym opisem do sporządzenia deklaracji zgodności.

Wytyczne do ZKP zgodnie z Rozporządzeniem 305/2011 (CPR) i zharmonizowanymi z nim dokumentami odniesienia

Po wejściu w życie Rozporządzenia 305/2011 (CPR), tj. od 2013r. (okres przejściowy w którym producenci mieli czas na dostosowanie się do nowych wytycznych trwał od 09.03.2011r. do 01.07.2013r.) można zaważyć, że tzw. normy nowego podejścia w większości przypadków nie zawierają wytycznych do budowy systemu ZKP. Oznacza to, że do Producenta należy decyzja jak ma ten system wyglądać, z jakich procedur powinien się składać oraz czy i ewentualnie jakie ma spełniać dodatkowe wymagania tak, aby spełniał swoje zadania. Dodatkowo oczywiście system ZKP powinien być spójny, nieskomplikowany oraz jak najlepiej opisywać wyrób. Jednocześnie w aktualnych normach zharmonizowanych bardzo rzadko pojawiają się narządzenia systemowe do weryfikacji systemu ZKP, takie jak audity wewnętrzny czy przeglądy Zarządu / Kierownictwa.

Jak zbudować system ZKP

Jeżeli wszystko wolno i nie ma szczegółowych wymagań, to jak faktycznie zbudować system ZKP, aby realizował powyższe cele?

Poniżej kilka propozycji, które rekomendujemy podmiotom wprowadzającym wyroby budowlane do obrotu:

System ZKP jest systemem jakości, można więc posiłkować się normami z serii ISO 9000 (podstawa to ISO 9001) lub pokrewnych w tym wytycznych i norm klientowskich. W ISO 9001 znajdziemy podstawowe wymagania to opracowania procedur,

Wytyczne jednostek akredytowanych i notyfikowanych certyfikujących wyroby, opracowane przez działy certyfikacji – mogą być pomocne nie tylko dla producentów, których wyroby są sklasyfikowane w systemach oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych 2+, 1 i 1+. Ale i również dla wyrobów w systemach oceny bez obowiązkowego nadzoru (4 i 3). Warto zaznaczyć, że wytyczne te często zawierają wymagania szczegółowe, zarezerwowane dla wyrobów, w których wymagany jest wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wykazania często pełnej identyfikowalności. W takich przypadkach zastanawiamy się co ma zastosowanie dla naszego wyrobu, a pozostałe wymagania pomijamy. Oczywiście ta zasada nie dotyczy producentów, którzy mają spełnić wszystkie wytyczne i są nadzorowani przez stronę trzecią (jednostki akredytowane i/lub notyfikowane).

Kierujemy się zasadą wykazania identyfikowalności wyrobu, czyli możliwości prześledzenia historii powstania wyrobu, najlepiej od momentu przyjęcia zamówienia lub materiałów składowych do momentu dostarczenia go klientowi. Uwzględniamy w tym przypadku charakter wyrobu i możliwości firmy, nie zawsze bowiem wymagana jest pełna identyfikowalność. Dobra praktyka podpowiada jednak, że trudno mówić o spójnym i sensownym systemie ZKP, jeżeli nie mamy możliwości prześledzenia historii powstania wyrobu, a także m.in.: osób, które miały wpływ na proces produkcji, ocenę zgodności, jakość materiałów składowych itd. Jeżeli tego nie ma, to jak mamy realizować procedury reklamacyjne i postępować w razie powstania niezgodności? Warto więc o tym pomyśleć i umieścić identyfikowalność wyrobu na czele listy. UWAGA: Na szkoleniu z Zakładowej Kontroli Produkcji dokładnie tłumaczymy to zagadnienie oraz przedstawiamy jak skutecznie zbudować system ZKP, aby miał sens dla Producent w kontekście wyrobu

Opracowujemy plany badań / plany jakości / plany kontroli przywołując częstotliwości i cele badań, osoby funkcyjne, niezbędne zapisy oraz zasady przekazania odpowiedzialności. Plany te są jednym z filarów spójnego systemu ZKP, ale w naszej ocenie nie jedynym.

Warto zapoznać się z tekstem na Blogu: „ISO czy Zakładowa Kontrola Produkcji”.

Jeżeli Producent nie może / nie chce / nie wie w dalszym ciągu jak zbudować system ZKP, warto skorzystać z naszego wsparcia w postaci konsultacji, szkoleń oraz szerokiego doradztwa, które z powodzeniem prowadzimy od wielu lat!

Zapraszamy więc do kontaktu!

Podziel się treścią: