You are currently viewing System oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych 3

System oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych 3

W poprzednich tekstach dowiedzieli się Państwo kilku podstawowych informacji dotyczących systemów oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Dzisiaj omówimy system oceny 3. Z czym on się wiąże, dla jakich wyrobów przewidziano ten system oraz jakie działania realizuje jednostka zewnętrzna w procesie oceny wyrobu?

Wymagania dla Producenta wyrobu w systemie oceny 3

System oceny i weryfikacji 3 jest jednym z najmniej restrykcyjnych systemów przewidzianych dla Producenta wyrobu budowlanego. Dotyczy on wyrobów, dla których istotną rolę pełną badania typu i ustalenie właściwości w ramach tupu bądź typoszeregu. Z naszych obserwacji wynika, że wszędzie tam, gdzie wysoki priorytet ma określona izolacyjność cieplna i akustyczna (standardowo i dużym uproszczeniu: drzwi, okna, ściany, wyroby do izolacji) możemy spotkać się z system oceny 3.

 Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 17 listopada 2016r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym Producent, którego wyrób budowlany jest sklasyfikowany w systemie oceny i weryfikacji 3 powinien:

– określić typ wyrobów i przekazać próbki do badań w celu ustalenia właściwości użytkowych,

– opracować i prowadzić system w ramach zakładowej kontroli produkcji.

Rola laboratorium badawczego

W systemie oceny i weryfikacji 3 laboratorium badawcze bierze udział z ocenie właściwości użytkowych próbek wyrobów przekazanych przez Producenta.

Zasadniczo systemy oceny 3 i 4 różnią się od siebie tym, że badania typu w systemie oceny 3 wykonywane są przez laboratorium akredytowane i/lub notyfikowane w zakresie badań przewidzianych w dokumentacji odniesienia (hEN, PN-EN, KOT, EOT). Należy zatem mieć świadomość, że nie każde laboratorium spełni powyższe wymagania oraz wnikliwie przeanalizować dostępne na rynku oferty badań.

Co zrobić, gdy żadne laboratorium w Polsce nie ma akredytacji na badania dla naszego wyrobu?

Postępowanie w takich sytuacjach jest uzależnione od dokumentacji odniesienia dla wyrobu i specyfiki samego wyrobu. Decyduje tu przede wszystkim wiedza, kompetencje pracowników i wyposażenie do wykonania badań, ale ścieżka postępowania wyznaczana jest indywidualnie często przy wsparciu strony trzeciej lub jednostki zewnętrznej.

W przypadku zainteresowania tym tematem i chęci poszerzenia swojej wiedzy zachęcamy do uczestnictwa w szkoleniu „Zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu”

Podziel się treścią: