You are currently viewing Obieg zamknięty i używane wyroby budowlane

Obieg zamknięty i używane wyroby budowlane

Używane wyroby budowlane to bardzo istotne zagadnienie. Gospodarka w obiegu zamkniętym to koncepcja polegająca na wydłużeniu cyklu życia danego produktu poprzez umożliwienie jego ponownego użycia (regeneracja, recykling, naprawa) , dzielenia się czy też pożyczania. Naczelne zasady przyświecające tej koncepcji to poszanowanie zasobów naturalnych, ograniczenie ilości odpadów do minimum i jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne. Jeżeli prześledzimy cykl życia każdego produktu, to możemy zauważyć, że na końcowym etapie życia wyrób, który „ląduje” na wysypisku jako odpad zawiera w sobie wiele pracy, zasobów, które razem z nim stają się w zasadzie bezwartościowe. Jeżeli zawrócimy taki wyrób lub jego części z powrotem do produkcji, znacząco przyczynimy się do zmniejszenia ilości odpadów i efektywniejszego wykorzystania surowców naturalnych. Nowoczesne linie technologiczne coraz większej ilości wyrobów budowlanych są w zasadzie zeroodpadowe.

Oznacza to, że wszelkie produkty uboczne, wykrojki i odrzuty które powstały w trakcie procesu produkcyjnego są segregowane, oczyszczane, uzdatniane i w stabilny sposób dodawane do produkcji jako materiał składowy / wsadowy lub element niezbędny w całym procesie.

O ile idea obiegu zamkniętego w sposób naturalny może być wprowadzona do wielu sektorów gospodarki o tyle może budzić ona wewnętrzny sprzeciw w momencie, gdy myślimy o wyrobach budowlanych. Projekt nowego Rozporządzenia jest opracowany m.in. w oparciu o koncepcję obiegu zamkniętego i wprowadza pojęcie „używanych wyrobów budowlanych”. W związku z powyższym, podmioty gospodarcze wymienione w tym Rozporządzeniu będą musiały się zmierzyć się z tą kwestią.

Używane wyroby budowlane zgodnie z „CPR2”:

– wyroby te powinny podlegać harmonizacji tj. możliwości ustanowienia zharmonizowanych specyfikacji technicznych zgodnych z „CPR2”; należy zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie używanych wyrobów budowlanych, które nie są odpadem lub przestały nim być:

  • w przypadku oznakowania CE wyrobu używanego, za znakiem CE umieszcza się dwie ostatnie cyfry roku, w którym wyrób został zdemontowany, a następnie dwie ostatnie cyfry roku, w którym oznakowanie zostało umieszczone na wyrobie;
  • zasady, obowiązki podmiotów gospodarczych, wymagania, prawa i przepisy które zostały określone dla nowych wyrobów, dotyczą również wyrobów używanych.

Wyroby używane a trwałość

Pomysł włączenia do nowego Rozporządzenia wyrobów używanych ma sens. Warto się jednak zastanowić nad kwestią trwałości tych wyrobów w kontekście wcześniejszego ich użycia w obiekcie budowlanym. Nie każdy wyrób wbudowywany jest w obiekt i użytkowany zgodnie z wiedzą techniczną, zamierzonym zastosowaniem oraz warunkami eksploatacji określonymi w instrukcjach i kartach technicznych. Często produkt ten w obiekcie podlega znacznym siłom i jest wystawiony na niesprzyjające warunki środowiskowe, które skrócą jego trwałość. Zastanawiające jest zatem jakie będzie podejście do zadeklarowania właściwości użytkowych w obliczu skróconej trwałości, którą trudno ocenić bez szczegółowych badań. Być może na to pytanie przyjdzie odpowiedź w opracowanych zharmonizowanych specyfikacjach technicznych.

Zapraszamy do kontaktu firmy, które chcą się dowiedzieć więcej w sprawie nadchodzącej zmiany przepisów. Warto z nami współpracować ze względu na duże doświadczenie w branży i realne podejście do omawianych zagadnień. Potrafimy przekazać naszą wiedzę i wskazać szeroki wachlarz możliwych rozwiązań.

Podziel się treścią: