You are currently viewing System oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych 1

System oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych 1

W poprzednich tekstach dowiedzieli się Państwo kilku podstawowych informacji dotyczących systemów oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Dzisiaj omówimy system oceny 1.

Wymagania dla Producenta wyrobu w systemie oceny 1

System oceny i weryfikacji 1 jest jednym z bardziej restrykcyjnym systemów. Zarezerwowany jest dla wyrobów, które mają duży wpływ na obiekt budowlany i w przypadku, gdyby zostały wyprodukowane w obiekt jako niezgodne, mogłyby spowodować duże konsekwencje dla użytkowników. W systemie tym występują m.in. wyroby o właściwościach przeciwpożarowych. Właściwości te uzyskuje produkt, który zbudowany jest z materiałów odpornych na ogień lub standardowy wyrób, który w trakcie procesu produkcji podlega modyfikacjom (np. dodaje się środków uniepalniających) czyniącym go niepalnym.

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 17 listopada 2016r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym Producent, którego wyrób budowlany jest sklasyfikowany w systemie oceny i weryfikacji 1 powinien:

– określić typ wyrobu

– opracować i nadzorować system zakładowej kontroli produkcji,

– opracować plany badań dla próbek wyrobów w ramach ustalonych typów i konsekwentnie je realizować

Zadania jednostki certyfikującej

W systemie oceny i weryfikacji 1 Jednostka Certyfikująca zobowiązana jest do:

– oceny właściwości użytkowych wyrobów na podstawie badań próbek obranych przez jednostkę

– przeprowadzenia wstępnej inspekcji zakładu produkcyjnego i systemu zakładowej kontroli produkcji,

– wydania krajowego certyfikatu lub certyfikatu stałości właściwości użytkowych w przypadku pozytywnej oceny wstępnej inspekcji zakładu i ZKP,

– regularnych nadzorów, oceny i ewaluacji systemu Zakładowej Kontroli Produkcji, tj. realizowania auditów nadzoru.

Z uwagi na rangę i zamierzone zastosowanie wyrobu, w systemie oceny 1 Producenci mogą się spotkać z dodatkowymi wymaganiami przedstawionymi przez Jednostkę Certyfikującą. Nadrzędną zasadą, którą kierują się wszystkie strony uczestniczące w produkcji i ocenie wyrobu to zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w trakcie produkcji tak, aby nie dopuścić do sprzedaży i wbudowania wyrobów niespełniających wymagań. Niejednokrotnie wymagane jest zapewnienie pełnej identyfikowalności na wszystkich etapach procesu produkcji od momentu przyjęcia materiałów składowych do załadowania na środek transportu i transportu do miejsca wbudowania.

Warto zapytać więc jednostkę, która będzie przeprowadzała audit certyfikujący, czy i jakie są dodatkowe wymagania, aby jak najlepiej przygotować się do inspekcji. W przypadku zainteresowania tym tematem i chęci poszerzenia swojej wiedzy zachęcamy do uczestnictwa w szkoleniu „Zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu” LINK do szkolenia w sklepie lub bezpośredniego kontaktu.

Podziel się treścią: