You are currently viewing Oznaczenie promieniotwórczych izotopów dla wyrobów budowlanych

Oznaczenie promieniotwórczych izotopów dla wyrobów budowlanych

Oznaczenie promieniotwórczych izotopów dla wyrobów budowlanych to bardzo istotny temat. Nie każdy Producent wyrobu budowlanego ma świadomość, że dla niektórych wyrobów budowlanych należy oznaczyć stężenie naturalnych izotopów promieniotwórczych potasu K-40, radu Ra-226 i toru Th-23) przed wprowadzeniem tychże wyrobów do obrotu na terytorium RP. Natomiast, w przypadku przekroczenia wartości wskaźnika stężenia promieniotwórczego należy powiadomić organy nadzoru budowlanego.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2020r. w sprawie materiałów budowlanych, w przypadku których oznacza się stężenie promieniotwórcze izotopów promieniotwórczych potasu K-40, radu Ra-226 i toru Th-232, wymagań dotyczących dokonywania tych oznaczeń oraz wartości wskaźnika stężenia promieniotwórczego, o której przekroczeniu informuje się właściwe organy.

Wyżej wymienione Rozporządzenie wdraża dyrektywę Rady 2013/59/Euratom z dnia 5 grudnia 2013 r. ustanawiającą podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego.

Jakie wyroby budowlane objęte są tym wymaganiem?

Zgodnie z załącznikiem do w/w rozporządzenia, są to wyroby budowlane, które zawierają:

  • naturalnie występujący materiał promieniotwórczy: łupek ałunowy, kwarcyt, pochodzenia magmowego (granit, sjenit), ortognejs, porfir, torf i pył wulkaniczny, lawę;
  • pozostałości z sektorów przetwarzających naturalnie występujący materiał promieniotwórczy: popioły lotne, fosfogips, żużle (fosforowy, cynowy, miedziowy), czerwony szlam (pozostałość po produkcji aluminium), pozostałości po produkcji stali oraz materiał skalny po eksploatacji i przeróbce rud uranu.

Z jaką częstotliwością wykonujemy badania stężenia naturalnych izotopów promieniotwórczych, wytyczne dla próbek?

Wyżej wymienione Rozporządzenie nie zawiera dokładnie określonych wymagań dotyczących częstotliwości wykonywania badań stężenia naturalnych izotopów. Zgodnie z art.3.1, Częstotliwość powinna być dostosowana do procesu technologicznego, tak aby wynik badań był reprezentatywny dla asortymentu Producenta. Próbki wyrobów powinny być wysuszone i rozdrobione do wymiaru ziaren poniżej 2mm.

Wartość wskaźnika wyliczonego zgodnie ze wzorem ujętym w art.4 nie powinna być wyższa niż 1. W przypadku, gdy wartość ta jest powyżej 1, oznacza możliwość przekroczenia dopuszczalnego poziomu dla wyrobów budowlanych.

Laboratoria wykonujące badania stężenia naturalnych izotopów promieniotwórczych

Zachęcamy do współpracy i wykonania badań w laboratoriach akredytowanych w tym zakresie badawczym. Poniżej wskazówki do wyszukiwarki na stronie Polskiego Centrum Akredytacji.

Dziedzina badań: O – Badania radiochemiczne i promieniowania – w tym nuklearne

Obiekt: Wyroby, materiały, obiekty budowlane

Podziel się treścią: