You are currently viewing OŚWIADCZENIE O JEDNOSTKOWYM ZASTOSOWANIU

OŚWIADCZENIE O JEDNOSTKOWYM ZASTOSOWANIU

  • Reading time:3 mins read

Co jest właściwe dla naszego wyrobu: Oświadczenie o jednostkowym zastosowaniu czy tradycyjna droga?

Wyroby budowlane do powszechnego stosowania są w przeważającej ilości produkowane w procesie seryjnym w oparciu o przepisy prawa polskiego i międzynarodowego, normy produktowe czy wymagania Klienta.

Co jednak w przypadku, gdy Klient potrzebuje wyrobu nieseryjnego, przeznaczonego na konkretną budowę o zupełnie innych właściwościach niż te określone w normach?

Nowości w budownictwie a jednostkowe zastosowanie

W obecnych czasach coraz częściej spotykamy się z innowacyjnymi, czasem eksperymentalnymi wręcz rozwiązaniami w budownictwie. Do takich rozwiązań projektanci sugerują wykorzystanie wyrobów budowlanych o wyspecyfikowanych właściwościach, które miałyby zastosowanie tylko i wyłącznie w tym konkretnym obiekcie budowlanym. Czasem zdarza się, że warunki wokół powstającego obiektu budowlanego zmuszają projektantów to zastosowania nieszablonowych rozwiązań.

Kierunkiem działania w takich sytuacjach jest wystawienie przez producenta wyrobu budowlanego „Oświadczenia o jednostkowym zastosowaniu”, zgodnie z art. 10 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych. Należy zrozumieć jednak, że sprzedaż wyrobów budowlanych produkowanych jednostkowo znacznie różni się od standardowej procedury wprowadzania i udostępniania wyrobów produkowanych seryjnie w oparciu o normy, EOT lub KOT (oznakowanych znakiem B lub CE). Sprzedaż wyrobów budowlanych w oparciu o jednostkowe zastosowanie dla Klienta jest gwarancją tego, że producent w procesie wytwarzania wyrobu zapewnił pełną zgodność z obowiązującymi przepisami i indywidualną dokumentacją techniczną sporządzoną przez projektanta obiektu, która powinna zawierać następujące informacje:

– opis rozwiązania konstrukcyjnego,

– charakterystykę materiałową,

– projektowane właściwości użytkowe wyrobu budowlanego,

– warunki wbudowania, wmontowania, zainstalowania lub zastosowania w danym obiekcie budowlanym wyrobu budowlanego,

– w miarę potrzeb instrukcję obsługi i eksploatacji.

Oświadczenie o jednostkowym zastosowaniu, zgodnie z w/w ustawą, powinno zawierać następujące informacje:

– nazwę i adres wydającego oświadczenie,

– nazwę wyrobu budowlanego i miejsce jego wytworzenia,

– identyfikację dokumentacji technicznej,

– stwierdzenie zgodności wyrobu budowlanego z dokumentacją techniczną oraz przepisami,

– adres obiektu budowlanego (budowy), w którym wyrób budowlany ma być zastosowany,

– miejsce i datę wydania oraz popis wydającego oświadczenie.

Wzór Oświadczenia o jednostkowym zastosowaniu znajdą Państwo w Sklepie.

Uwaga na jednostkowe zastosowanie

Wielu producentów wyrobów budowlanych mając na względzie „skrócenie” niełatwej drogi prowadzącej do legalnego wprowadzenia wyrobu na rynek krajowy lub wspólnotowy, zgodnie z wymaganiami i stosownymi przepisami prawa, decyduje się na wydanie Oświadczenia o jednostkowym zastosowaniu. Kierunek ten z pozoru łatwiejszy, okazuje się w gruncie rzeczy drogą „donikąd”.  W dużej mierze w związku ze zwiększeniem świadomości Klientów, którzy wymagają wyrobu oznakowanego znakiem B lub CE. Warto również zauważyć, że specyfikacje techniczne zamawiającego przy przetargach z udziałem dofinansowania z UE zawierają postulat o obowiązku dostarczenia wyłącznie wyrobów budowlanych oznakowanych znakiem B lub CE. Producent wyrobu budowlanego powinien zatem przeanalizować przepisy i podjąć decyzję która droga jest najbardziej adekwatna w jego przypadku.

Podziel się treścią: