You are currently viewing Schody prefabrykowane z betonu wg PN-EN 14843

Schody prefabrykowane z betonu wg PN-EN 14843

Schody prefabrykowane z betonu wg PN-EN 14843 do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz obiektów budowlanych są coraz częściej wybierane zarówno przez deweloperów w budownictwie kubaturowym jak i prywatnych inwestorów w budownictwie jednorodzinnym. W poniższym tekście chcemy przybliżyć Państwu charakterystykę tego prefabrykatu. Odpowiemy na nurtujące Państwa pytania, m.in.: kiedy warto zastosować tego typu rozwiązanie, jakie zasadnicze charakterystyki powinno się zadeklarować, aby bezpiecznie wprowadzić ten wyrób do obrotu oraz zwyczajowo – kilka cennych wskazówek dla Producentów tego typu wyrobu budowlanego.

Kiedy się decydować na schody prefabrykowane z betonu?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Inwestor w trakcie budowy powinien się zastanowić nad

Ich niewątpliwe zalety to:

– szybkość w zastosowaniu w danym obiekcie – są dostarczane na budowę najczęściej bezpośrednio od producenta i gotowe do montażu. Inwestor oszczędza czas potrzebny na szalowanie, przygotowanie zbrojenia oraz wylewanie i odpowiednią pielęgnację stwardniałego betonu.

– wartość estetyczna  – równe i gładkie stopnie, odpowiednio opracowane, często nie muszą być pokrywane okładziną zewnętrzną. Stanowią same w sobie dekorację obiektu, zwłaszcza przy nowoczesnym, industrialnym wystroju wnętrza. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni dedykowanymi do tego preparatami.

– kompleksowość zastosowania – dostarczenie na budowę prefabrykatu ze zbrojeniem przygotowanym do powiązania z kondygnacjami,

Należałoby się zastanowić nad zastosowaniem tego rozwiązania w przypadku gdy:

wyrób jest jednostkowy, niepowtarzalny, zaprojektowany zgodnie z wizją inwestora – w tym przypadku koszt wykonania schodów oraz opracowania badań typu dla tego typoszeregu może znacznie przewyższać koszt schodów lanych na budowie, a także być znacznie bardziej czasochłonny.

– inwestor ma dodatkowe lub inne wymagania dotyczące wyrobu i jego właściwości  – schody jako prefabrykat są projektowane w taki sposób, aby zapewnić wieloletnie bezpieczeństwo użytkowania (w przypadku betonu trwałość wynosi min. 50 lat). Producent prefabrykatu mając na uwadze powyższe,  nie zawsze jest w stanie spełnić wymagania stawiane przez zleceniodawcę. W tym celu może wykonać badanie typu w celu opracowania nowego typoszeregu. Należy jednak mieć na uwadze, że Zakładowa Kontrola Produkcji odnosi się do produkcji seryjnej, a więc właściwszym w tym przypadku byłoby pójście drogą jednostkowego zastosowania.

Wytyczne dla Producentów chcących wprowadzić do obrotu schody prefabrykowane z betonu

Schody prefabrykowane z betonu, produkowane zgodnie z normą PN-EN 14843 „Prefabrykaty z betonu – Schody”.  Stanowią one element konstrukcyjny, zgodnie z czym są w sklasyfikowane w systemie 2+ oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Zgodnie z powyższym, Producent jest zobligowany do: wykonania badań wstępnych (typu) dla wszystkich typoszeregów, opracowania i wdrożenia systemu Zakładowej Kontroli Produkcji, a także opracowania i realizowania planu kontroli i badań w ramach oceny wyrobu. System 2+ nakłada ponadto na Producenta obowiązek uzyskania certyfikatu zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji dla typoszeregów zgłoszonych przez Producenta.

Uwaga: nadzorowi strony trzeciej (Jednostki akredytowanej / notyfikowanej) podlegają wszystkie miejsca wytwarzania danego wyrobu. Nadzór prowadzony jest co roku.

Po spełnieniu tych obowiązków, Producent może oznakować swój wyrób znakiem CE oraz wystawić Deklarację Właściwości Użytkowych.

Jakie zasadnicze charakterystyki powinien zadeklarować Producent?

Dobór zasadniczych charakterystyk zależy od zamierzonego zastosowania, klientów oraz decyzji Producenta. Zgodnie z przepisami, producent powinien zadeklarować minimum jedną zasadniczą charakterystykę w odniesieniu do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych (ujętych w zał. I Rozporządzenia 305/2011 CPR). Należałoby się jednak zastanowić, czy zadeklarowanie wyłącznie jednej zasadniczej charakterystyki miałoby sens.

Zgodnie z normą PN-EN 14843, Producent może zadeklarować na Deklaracji Właściwości Użytkowych następujące zasadnicze charakterystyki:

– klasę wytrzymałości na ściskanie dla betonu użytego do produkcji prefabrykatu,

– właściwości stali zbrojeniowej – wytrzymałość na zginanie, granica plastyczności,

– odporność ogniowa,

– dokumentacja techniczna sporządzona przez wykwalifikowaną osobę posiadającą uprawnienia (podobnie jak w przypadku nadproży)

– trwałość,

– szczegóły konstrukcyjne, charakterystyki geometryczne,

– przenoszenie hałasu od uderzeń

– bezpieczeństwo użytkowania

UWAGA: Poza spełnieniem wymagań normy PN-EN 14843 przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu warto zapoznać się z normą PN-EN 13369 „Wspólne wymagania dla prefabrykatów z betonu”.

Zapraszamy do kontaktu firmy chcące wprowadzić ten prefabrykat do swojej stałej oferty. Zapewniamy kompleksową obsługę oraz proponujemy szeroki wachlarz rozwiązań do wyboru dla każdego Producenta.

Podziel się treścią: