You are currently viewing WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWE

WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWE

Deklaracja właściwości użytkowych czy deklaracja zgodności

Rozporządzenie nr 305/2011, które zastąpiło Dyrektywę Budowlaną, nałożyło na Producenta obowiązek opracowania Deklaracji Właściwości Użytkowych (ang. DoP – Declaration of Performance). A zatem, Deklaracje Właściwości Użytkowych zastąpiły dotychczasowe Deklaracje Zgodności. Ponieważ wielu Producentów ma duży problem z określeniem czym są właściwości użytkowe dla ich wyrobów, w niniejszym tekście przybliżymy Państwu tę tematykę.

Czym są właściwości użytkowe

Terminem „właściwości użytkowe” określamy wszelkie cechy funkcjonalne, które mają wpływ na użytkowanie danego wyrobu a także całego obiektu. W Rozporządzeniu nr 305/2011 wyróżniono 7 wymagań podstawowych, które mają odzwierciedlenie w zasadniczych charakterystykach. A te przekładają się z kolei na poziom i / lub klasę właściwości użytkowych. Podstawowe wymagania to:

  1. Bezpieczeństwo konstrukcji (nośność i stateczność);
  2. Bezpieczeństwo pożarowe;
  3. Warunki higieniczne (ochrona zdrowia i środowiska);
  4. Bezpieczeństwo użytkowania;
  5. Ochrona przed hałasem;
  6. Oszczędność energii;
  7. Zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych;

Producenci powinni więc tak zaprojektować i wyprodukować swoje wyroby, aby były one jak najbardziej korzystne dla przyszłego użytkownika. Istotnym aspektem jest również optymalne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz poszanowanie środowiska naturalnego. W zależności od wyrobu oraz jego wpływu na zdrowie i  życie ludzkie, wyróżniamy systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych (1+, 1, 2+, 3 i 4).

Co oznacza w Deklaracji Właściwości Użytkowych „NPD”

Warto podkreślić, że norma dla danego wyrobu określa wszystkie jego właściwości użytkowe i tolerancje lub kategorie, w których powinien się on znaleźć, aby spełnić wymagania. Producent może jednak określić, czy dana właściwość ma zastosowanie dla jego wyrobu, czy też nie (oczywiście w akceptowalnych granicach). Pomaga w tym dokładne określenie zamierzonego zastosowania danego wyrobu. Dla przykładu: nie ma sensu wykonywać badań odporności mieszanki mineralno-asfaltowej (PN-EN 13108-1) na ścieranie przez opony okolcowane w państwach, w których stosowanie ich jest zabronione lub ze względu na warunki klimatyczne nie stosuje się ich. Z celem mija się również badanie rozszerzalności pod wpływem wilgoci dla bloczków betonowych dla kat. II (PN-EN 771-3), które nie będą eksponowane na zewnątrz. W takich przypadkach w Deklaracji Właściwości Użytkowych producent wpisuje skrót „NPD” (ang. No Performance Declared), nie deklarując tej właściwości.

NPD a wymagania Klienta

Jeżeli Klient złoży zamówienie na wyrób, którego właściwość nie była do tej pory deklarowana (oznaczona skrótem NPD), producent ma następujące możliwości:

– wykonać badania i zadeklarować wartość lub klasę dla tej właściwości,

– sprzedać wyrób, po uzyskaniu akceptacji przez klienta (najlepiej w formie pisemnej) bez zadeklarowanych właściwości,

– zrezygnować z realizacji zamówienia.

Podziel się treścią: