REWIZJA NORMY ISO 9001:2015 W PRAKTYCE

Kilka słów o rewizji normy

Rewizja normy ISO 9001:2015 została ustanowiona przez Międzynarodowy Komitet Normalizacyjny 23 września 2015r. Impulsem do zmian była potrzeba dostosowania działalności współczesnych firm do coraz to bardziej zmieniającego się otoczenia. Jednocześnie uwzględniając ryzyko a także efektywniejsze wykorzystanie zasobów. Dodatkowo zwiększono nacisk na tzw. podejście procesowe (cykl PDCA) i związane z tym doskonalenie.

W którym kierunku to zmierza

Konstrukcja nowej normy jest bardziej uporządkowana i spójna, tworząc ramy do stosunkowo prostej integracji z pozostałymi standardami systemów zarządzania w firmie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rewizja normy ISO 9001 wnosi coś nowego, czy jest jedynie „przedrukiem” poprzednich wydań z odrobiną nowych zwrotów. Myślę, że teraz jeszcze trudno o wyrokowanie w tej kwestii. Nie ulega wątpliwości, że twórcy nowego wydania mieli na celu zwrócenie uwagi na kontekst samej organizacji oraz ryzyko, ALE czy w obecnych realiach rynkowych, firmy które nie biorą tego pod uwagę są w stanie funkcjonować i skutecznie konkurować z przedsiębiorstwami posiadającymi pełną wiedzę i świadomość otoczenia, a także własnych zasobów?

W następnych wpisach przyjrzę się zaktualizowanej terminologii oraz zmianom dla Organizacji, jakie ona oznacza.

Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową.

Posted in Blog, Kontrola wyrobów, Przepisy prawne and tagged , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz